VÁNOCE SOUCITNĚ
Vánoce by měly být svátky klidu a míru, oslava narození spasitele Ježíše Krista. Pojďme je tedy prožít skutečně v míru a lásce a bez utrpení a zabíjení. Nepodporujme přímo či nepřímo jakékoliv utrpení. Dáme tak najevo, že nesouhlasíme s intenzivními a jinak nevhodnými chovy hospodářských zvířat, se zabíjením kaprů a jiných ryb a dalších zvířat. Copak zabíjením se dá oslavovat mír?

Rakety, petardy, pumy, bouchací kuličky – celá škála tzv. zábavní pyrotechniky – působí stres, šok, zranění a ztrátu orientace.
Dárky – NE zvířata
Dárky – NE ze zvířat
Dárky – NE na zvířatech zkoušené

Pečení a vaření             

Soucitný přístup k Vánocům je takový, kdy nepodporujeme přímo či nepřímo jakékoliv utrpení. Dáváme tím najevo, že nesouhlasíme s intenzivními a jinak nevhodnými chovy hospodářských zvířat, se zabíjením kaprů a jiných ryb a dalších zvířat.

Vyhýbáme se také mléku a mléčným výrobkům. Aby krávy, kozy nebo ovce vytvářely ve vemeni mléko, musí rodit mláďata, která ve většině případů skončí po kratším či delším výkrmu pod nožem. Živočišné mléko lze dobře nahradit nápoji ze sóji, kokosu, ovsa, mandlí (zakoupíme je ve zdravých výživách, Dm drogeriích, v některých super – hypermarketech…).

U vajec je to obdobné. Máme mnoho možností, jak vejce nahradit. Do vařených pokrmů místo vajec použijeme např. tofu, nebo mouku z luštěnin, na obalování např. směs „Hrašku“ nebo „Cizrnku“. Při pečení vejce nahradí např. bílé nebo hedvábné tofu, několik lžic rozmačkaného banánu či ovocné přesnídávky nebo uvařený pudink ze sójového nápoje apod.

Stačí v internetovém vyhledávači uvést např. linecké těsto vegansky a máte plno možností.

Pokud opravdu musíte vejce použít, použijte vejce z chovů, kde by měly mít slepice zajištěny lepší životní podmínky. Není to těžké zjistit – na balení vajec i přímo na vejcích je povinné značení o způsobu chovu. Nejlepší vejce pro vás a slepice jsou vejce z ekologického chovu, dále pak pro slepice jsou přirozené i chovy s volným výběhem. Samozřejmě, pokud máte k dispozici vejce z dobrého domácího chovu, máte vyhráno Vy, i slepice!

 

JAK POZNAT, Z JAKÉHO CHOVU VEJCE POCHÁZEJÍ?

 

Každá KRABIČKA – BALENÍ s vejci musí mít dle nařízení EU čitelné slovní označení, z jakého typu chovu vejce pocházejí – tj. v jakých podmínkách slepice žijí:
vejce nosnic v ekologickém chovu (s logem Bio)
vejce nosnic ve volném výběhu
vejce nosnic v halách (bývá také uváděno: z chovu na podestýlce)
vejce nosnic v klecích

Každé VEJCE má přímo na skořápce číselný kód, který označuje jeho původ. První číslo kódu znamená způsob chovu slepic (stejně jako na balení):

0 – vejce nosnic v ekologickém chovu
1 – vejce nosnic ve volném výběhu
2 – vejce nosnic v halách
3 – vejce nosnic v klecích
   

 

„Zábavní“ pyrotechnika  

Střílení petard, ohňostrojů, pum, raket či bouchání kuliček se jeví, bohužel, zábavné stále ještě pro mnoho lidí a dětí. Snad si ale většina již uvědomuje, jak riskantní a traumatizující je tzv. zábavní pyrotechnika pro zvířata a také pro malinké děti a ostatní, kteří chtějí prožít svátky v klidu. Petardy, pumy a jiná pyrotechnika znamenají hlavně velké výbuchy, vibrace, dunění a hluk. Další informace zde:

http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/stopzabavnipyrotechnice/

 

Dárky – NE zvířata

Pokud nemáte 100% jistotu, že obdarovaný je na život se zvířetem opravdu připraven a má pro něj vhodné podmínky a čas, anebo nejste s rodinou obdarovaného předem domluveni, nedávejte zvíře jako dárek! Obdarovaný může být překvapen, nepřipraven a nemusí si se zvířetem vědět za pár dní rady, anebo prvotní nadšení ustoupí, když zjistí, kolik péče, času a peněz musí zvířeti věnovat. Poté zvířata mohou skončit různě, v nejlepších případech v útulku, nebo v záchranné stanici; v nejhorších – skončí zavřená, opuštěná, v nevhodných podmínkách, nebo vyhozená ven a těžce přežívající.

 

Dárky – NE ze zvířat

Ani blízkým, ani sobě nekupujte kožešiny, kožichy a kožené výrobky. Tím se jen podporuje zabíjení hospodářských zvířat a bezohledné a hrubé zacházení s tzv. kožešinovými zvířaty, jako jsou norci, lišky, činčily, nutrie, ale i psi a kočky, z kterých se k nám nelegálně dovážejí kožešiny z Asie a Evropy.  Na farmách jsou tato divoká zvířata uvězněna v malých klecích, které jim působí trauma, bolest a obrovské strádání. V sezóně jsou zabíjena elektrickým proudem nebo mohou být i ubita.

Jako dárky nedáváme kosmetiku se živočišnými přísadami, ozdoby ze zvířat – z kostí, zubů, peří. Je nutné pátrat, z čeho je výrobek vyroben a jak.

Dárky – NE na zvířatech zkoušené

Tohle je oříšek! Oblast trvale zahalená rouškou tajemství a pro normálního smrtelníka informačně nedostupná. Jedná se o pokusy na zvířatech: testování chemických látek obsažených v kosmetice, čistících a jiných chemických přípravcích; zkoušení přísad do potravin; zkoušení  tabákovým a farmaceutickým průmyslem a provádění lékařských výzkumů a pokusů…  (Pokusy na zvířatech se týkají mnoha oblastí, zadejte si ve vyhledávači heslo „pokusy na zvířatech“, budete nemile překvapeni.)

Ohledně kosmetiky doporučujeme – kupujte od společností, které se aktivně vyhýbají složkám otestovaným na zvířatech v přísadách svých výrobků. Najdete je v obchodech Bioobchodu.cz, Country Life, občas ve zdravých výživách, nebo doporučujeme výrobky společnosti Lush.

Vánoce soucitně se dají zvládnout. Chce to jen hlubší zamyšlení.

Hodně štěstí!

——————————————————————————————————————————-

 

Společnost pro zvířata – ZO ČSOP

Michelská 5, 140 00 Praha 4, tel. recepce Domů ochránců přírody:  222 511 494

tel. Ing. Dita Michaličková 603 179 558

s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz, dita.m111@seznam.cz

http://spolecnostprozvirata.cz/

http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/svatky-a-oslavy-soucitne/

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/

https://www.facebook.com/spolecnostprozvirata.cz

č. ú.: 15 81 82 860/0300 (ČSOB)