ŠANCE PRO ARKTIDU, ŠANCE PRO KLIMA
Děkujeme Vám! Masivní tlak veřejnosti a neuvěřitelných 7,5 milionů podpisů (z toho více než 100 000 z Česka) přimělo společnost Shell, aby opustila od riskantní těžby ropy v Arktidě. Podobně dopadl i další ropný gigant Statoil, který odjíždí z Čukotky. Četné petiční akce, výzvy a demonstrace a blokády ovlivnily i Obamovu administrativu, která nedovolila další prodlužování kontroverzního ropovodu Keystone XL.

Arktidu neohrožují jen choutky těžařů. Kvůli změně klimatu majestátné arktické ledovce tají. Paradoxně úbytek ledu znamená více šancí pro těžaře. Pokud chceme zachránit Arktidu, musíme zastavit změnu klimatu.

Již za týden začne v Paříži klimatická konference, kam z Grónska směřuje kus tajícího ledovce. Státníci z celého světa budou na dohled od něj bez nadsázky jednat o dalším osudu života na planetě Zemi. Přidejte se v předvečer summitu k pražskému Pochodu za klima, spravedlnost a zelená pracovní místa.

Lidé na celém světě stále citelněji zažívají dopady změn klimatu na vlastní kůži – spalující sucha, rozsáhlé požáry, devastující povodně, zničené úrody, epidemie nemocí, šíření nepůvodních druhů, častější extrémní klimatické jevy. Proto tuto neděli vyjdou do ulic miliony lidí ve stovkách míst napříč kontinenty včetně Prahy. Světovým lídrům tak vyšleme do Paříže jasný vzkaz: chceme takovou globální dohodu o snížení emisí skleníkových plynů, abychom oteplení udrželi pod 2° C a odvrátili tak katastrofické scénáře změny klimatu.

Přidejte se k Pochodu za klima, spravedlnost a zelená pracovní místa 29.11. od 15:00 na Václavském náměstí.

Kvůli bezpečnostním opatřením v důsledku tragických teroristických útoků byl zrušen největší z plánovaných pochodů – přímo v centru Paříže. Význam ostatních pochodů, ať už v Praze, nebo v dalších světových metropolích je proto nesmírně důležitý. Například v Bangladéši, kde drtivé dopady změn klimatu pociťují dennodenně, se očekává účast půl milionu lidí.

Shoda klimatologů a dalších vědců ohledně rozhodujícího podílu lidských aktivit na změnách klimatu, především spalování uhlí a dalších fosilních paliv, je zřejmá.Světoví státníci se taktéž shodují, že změny klimatu představují extrémně závažnou hrozbu. Přesto selhávají při prosazování řešení, která jsou navíc známá a dostupná. Naše civilizace stojí na rozcestí. I Vy můžete přispět k tomu, abychom se vydali správným směrěm.

Jan Freidinger
kampaně Greenpeace ČR

P.S. Změna klimatu není jen hrozba, ale i skvělá příležitost změnit celý svět k lepšímu. Tvrdí to i světoznámá publicistka Naomi Kleinová ve filmu This Changes Everything. V pátek 27. listopadu od 16:00 se na něj můžete zadarmo podívat v kině Oko.