RATHA-YATRA 2015 -19. července na Ovocném trhu!
Ratha-Yatra je velkolepý festival pod širým nebem plný barev, vůní, chutí a nevšedních zážitků, který se v Indii slaví již několik tisíciletí.

 

Ulice letní Prahy budou zas po roce na jeden den proměněny v jiný svět – centrem města bude procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let přišla do Prahy před osmi lety a od té doby pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíme také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíme vůně, které nás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.

Letošní Ratha-játra proběhne v neděli 19. 7. od 12-20 hod, místo konání: Praha 1, Ovocný trh.

Slavnost Ratha-játra není jen krásnou podívanou, jak se může na první pohled zdát, ale stojí za ní také tisíciletá moudrost, která dává festivalu Ratha-yatra především hluboký duchovní rozměr. Na voze se totiž kromě krásné květinové výzdoby a několika šťastlivců vezou Božstva – podoby Boha Krišny s Jeho bratrem Balarámou a sestrou Subhadrou. Božstva jsou zhotovena z nímového dřeva podle přesných údajů uvedených v prastarých védských textech a zachycují Krišnu v Jeho extatické podobě Džagannátha, Pána vesmíru. Jeho jinak lidská podoba se změnila v tuto úžasnou podobu s obrovskýma očima a radostným úsměvem. A právě o tom celý festival je. Krišna se na voze vrací domů, tam kde jsou Jeho milovaní oddaní a přátelé, kteří Ho zahrnují svou láskou. Celá slavnost tak především symbolizuje radostný proces, kdy živá bytost táhne do svého srdce zpět Boha, Absolutní pravdu a svého nejlepšího přítele a dobrodince. Ten se tak vrací do našeho života, aby probudil naši duchovní podstatu plnou blaženosti, věčnosti a poznání. Vůz je tažen na lanech a každý, kdo se chytne tohoto lana a pomůže táhnout vůz, jistě toto duchovní spojení pocítí. A je to také zábava, neboť není nad to, když všichni táhnou za jeden provaz.

Radostný průvod potrvá dvě až tři hodiny. Mnohým již dobře známý zpěv mahámantry, nejrůznější bubny a další nástroje aspoň na chvíli přehluší všechny starosti a mrzutosti tohoto světa. Od 15:00 hodin se bude pokračovat na Ovocném trhu s kulturním programem nabitým lahůdkami pro uši i pro oči. Zazní další Indií inspirovaná hudba v podání skupiny Níláčala, meditativní i energická. Uvidíme představení tanečnic starověkého chrámového tance Bharat-natjam i Odissi, které nás okouzlí svým půvabem a svými dramatickými gesty a výrazy obličeje nám přiblíží dávné příběhy posvátné Indie. Nebude chybět ani kabaretně muzikálová show. Mezi jednotlivými uměleckými vstupy se budou střídat vzácní hosté a stanou se našimi průvodci filozofickým a duchovním rozměrem této slavnosti. Nezapomíná se ani na malé návštěvníky.

Ve stanovém městečku nalezneme lahodné vegetariánské občerstvení hojně rozdávané zdarma! Ve stáncích se dají zakoupit i nejrůznější další pochoutky a laskominy či farmářské produkty. Myslí se také i na módu, dárky, knihy a suvenýry, které na nás dýchnou dalekou Indií. Ratha-játra slibuje zážitky, které s námi zůstanou celý život a možná ještě dál….

Indický festival vozů Ratha-Yatra:

V neděli 19.7.2015 od 12 do 20 hodin
Praha 1 – Ovocný trh
Vstup na festival i ochutnávka indického menu zdarma.

Hosté letošní Ratha-Yatry:

  • Janánanda Swámí
  • Danavír Goswámí
  • Bhaktivaibhava Swámí
  • Kadamba Kánana Swámí
  • Parividha Prabhu (žák Šríly Prabhupády)
  • Jay Gurudév Prabhu (žák Šríly Prabhupády)

Časový rozvrh kulturního programu indického festivalu RATHA YATRA

15:00-15:20 Kírtan
15:20-15:30 Úvodní slovo (zástupce indického velvyslance)
15:35-16:05 Bharata Natyam (taneční skupina Natyanjali)
16:10-16:25 Parividha Prabhu – kabaretně muzikálová show
16:30-16:45 Mluvené slovo (některý z hostů)
17:00-18:00 Nílačala band
18:10-18:30 Bharata Natyam (Líla Mohiní dd + bhn.Sarasvatí)
18:35-18:50 Mluvené slovo (některý z hostů)
18:55-19:10 Odissi (tanec)
19:15-19:30 Parividha Prabhu – kabaretně muzikálová show
19:35-20:00 Závěrečný kírtan

Změna programu vyhrazena!