Přichází čas pravdy a „odhalení“?

Podobně jako v USA sílí doposud nevídané občanské hnutí, zdá se, že i ospalý český národ se pomalu začíná probouzet ze své letargie. Co je to za pozdvižení, které v amerických ulicích nabírá na síle? Dalo by se popsat jako hnutí – za Pravdu – nevím, jak výstižněji to popsat. Jako ústřední motto celé kampaně zaznívá slovo „Disclosure“, což se v češtině dá přeložit jako „odhalení“, odhalení pravdy – ano, zdá se, že se vskutku něco děje, a že se blíží docela zajímavé časy. A možná i bouřlivé.

A není se čemu divit – je toho hodně, co američtí lidé chtějí vědět. Mají například mnoho otázek týkajících se toho, co se stalo 11. září, jsou to otázky ohledně amerických vojenských nasazení v zahraničí, korupce ve vládě, úniků bilionů dolarů z peněz daňových poplatníků, porušování občanských práv, až po fakta o Roswellské havárii. Ukazuje se, že vše to, co bylo nazýváno konspiračními teoriemi, nemuselo být tak daleko od pravdy. Rozsáhlá podezření nyní dostávají mnohem reálnější obrysy a vidíme je stávat se motorem revolučních změn. To, co se ještě nedávno zdálo být fantazií, již nevzbuzuje smích, nýbrž spíše obavy o to, co bude dál, a co s tím. Vášnivá touha po získání odpovědí přináší příslib naděje, ale také nepředvídatelnou budoucnost.

Co však u nás? Přiměje množství kauz a pochyby vzbuzujících machinací v české politice a financích občany k nějaké organizované akci? Můžeme očekávat něco tak rozsáhlého, jako se dnes rýsuje za Atlantickým oceánem? Pravda, otázek a podezření jistě také máme dost, nespokojenosti také. Určitá očista veřejných věcí by jistě neškodila. Navíc, historie nás poučuje, že revoluce čas od času přicházejí, přičemž u nás se zdá, že se dokonce ustálila tradice, aby to bylo pravidelně po třiceti nebo čtyřiceti letech. Inu, proč ne, když je to národní zvyk.

Budou čeští občané také požadovat „odhalení“? Nechají se inspirovat zahraničním děním? Je docela možné, že i v Čechách vznikne podobné hnutí za podobné cíle. Počínající aktivitu v tomto směru již vidíme. Ovšem jestli dokáže způsobit zemětřesení na českém nebi? To ještě zůstává otázkou.

Zdroj: http://ladislavzelinka.blog.idnes.cz/c/415936/Prichazi-cas-pravdy-a-odhaleni.html