Při výstavě KVĚTY se přenesete do 30. let minulého století

Dvacátý ročník výstavy Květy nabídne návštěvníkům květinové aranžmá, kterému bude vévodit královna všech letních květin lilie. Tým aranžérů Českého zahrádkářského svazu vytvoří nezapomenutelná zákoutí a vazby krásných květin v retrostylu 30. let, kdy vznikly nejen první zahrádkové osady, jako odraz hospodářské krize, ale klasická díla tehdejší kinematografie. Vzpomínáte na romantický film Eva tropí hlouposti, kde Nataša Gollová lstivě usiluje o návod na unikátní růže továrníka Záhorského? Tak přesně do této doby vás přenese pojetí expozice českých zahrádkářů.

Hlavní roli však budou i letos hrát květy, jak ostatně napovídá celý název výstavy. Lilie, růže, jiřiny, begonie a další okrasné květiny od předních českých pěstitelů a šlechtitelů budou k vidění v pavilonu B. V plném květu zde najdete i klasické stálice mezi balkonovými rostliny, zejména pelargonie a fuchsie. Na své si tentokrát v tematických koutcích přijdou i milovníci silných aut té doby i příznivci Sokola.

O to, aby vám krása květů neuvadla a zachovala si svou pestrost po celé léto, se postarají bezplatné odborné poradny Českého zahrádkářského svazu. Chcete se zeptat, jak se správně starat o pnoucí růže tak, aby byly skvostem vaší pergoly? Co nejvíce podpoří muškáty v jejich růstu? Jak se účinně bránit všudypřítomným mšicím? Přijďte se zeptat zástupců specializovaných základních organizací, které se těmto druhům věnují a budou se na výstavě prezentovat. K pohodové návštěvě expozice ČZS přispěje i tradiční vinařský koutek s nefalšovanou živou cimbálovou muzikou.

V pátek 15. července se rovněž můžete podívat na tradiční finále floristické soutěže ČZS „Staň se hvězdou floristiky“, kde se mj. dozvíte, jaké jsou trendy v aranžování a zhlédnete práci profesionálních floristů. Soutěž je vyhlášena opět ve třech kategoriích žáci základních a středních škol, a pro členy ČZS.

Dále je připravena soutěž „Polabský květ“, vyhodnocení soutěže proběhne hned ve čtvrtek. Návštěvníci budou moci zakoupit květiny, okrasné a ovocné dřeviny, balkónové rostliny, bonsaje, léčivé rostliny a byliny, nářadí, potřeby pro zahrádkáře i zahradní nábytek.

Na venkovní ploše můžete relaxovat při pěkné muzice. Ve čtvrtek po celý den bude hrát country kapela Pohodáři, v pátek si můžete poslechnout krásné hity od kapely Pohoda. V sobotu můžete poslouchat a klidně u podia na venkovní ploše i tančit při kapele Region, v neděli zahraje duo Karyna.

Festival věštění – Slet čarodějnic v Lysé!

Snad každý někdy zatouží poznat svoji budoucnost. Někdo se teprve odhodlává, jiní zatím pochybují, někdo se rozhodne hledat profesionální věštecké služby.

Vy se můžete vydat na Festival věštění, kde se můžete setkat s kartářkami, vědmami a čarodějkami. Čeká vás program plný přednášek, seminářů a tematických vystoupení. Ve stáncích můžete nakoupit léčivé kameny, kouzelná vykuřovadla a další předměty běžného čarodějného života. Na výstavě potkáte kartářky a věštce, kteří za symbolickou festivalovou cenu nahlédnou do vašeho života, osudu a budoucnosti.

Výstavy Květy a Festival věštění se uskuteční na výstavišti v Lysé nad Labem v termínu 14. -17. července, vždy od 9.00 do 17.00 hodin.

Více na: www.vll.cz