Praha 8. 4. – Tajemství vaječného průmyslu
V sobotu 8. 4. se v dolní části Václavského náměstí sejdou aktivisté z radikálního hnutí 269life, aby veřejnosti přiblížili část skutečnosti, která se skrývá za obyčejnými vajíčky a jejich produkcí.

 

Blíží se Velikonoce, jejichž symbolem jsou právě pomalovaná vajíčka. Proto se milovníci zvířat rozhodli upozornit na jednu z mnoha běžných praktik živočišné výroby. V 16 hodin se v dolní části náměstí sejde několik desítek lidí, převlečených do ochranných obleků. Každý z nich bude v dlaních svírat mrtvého kohoutka.

 

“V lidských silách bohužel zatím není možnost ovlivnit, aby se v líhních líhly jen slepičky – budoucí nosnice. Kohoutci, kteří se líhnou spolu s nimi, nejsou vyšlechtěni na rychlý růst svaloviny, jako je tomu u brojlerů a tím se stávají pro živočišný průmysl bezcennými. Jejich život jednoduše nemá ekonomický význam. Proto jsou zabiti hned první den po vylíhnutí” popisuje praktiky chovů aktivistka Vratislava Zibová. Kohoutci jsou, při procesu zvaném sexování, vytříděni pracovníky u běžícího pásu a následně zabiti plynem nebo v mixéru – přesněji v zařízení s rychle rotujícími břity, jak je tento přístroj nazván v Zákoně na ochranu zvířat. Ani kuřátka, která se narodila jako zdravé slepičky, však nečeká o moc lepší osud. V klecích připadá na jednu slepici prostor o málo větší, než je papír velikosti A4, kde nosnice nemohou projevovat své přirozené etologické potřeby jako je shánění potravy, úprava peří, popelení a stavění hnízda. Nemohou zde ani roztáhnout křídla a jsou doslova nacpané v klecích. Při podestýlkovém chovu je situace často paradoxně ještě horší. Nosnice žijí po tisících v temných halách s neustálým zápachem čpavku, kde i na devět slepic připadá životní prostor 1m2 “ doplňuje.

 

Upozornit chtějí aktivisté také na to, že v dnešní době nemusíme lpět na živočišných produktech. Máme na výběr. Vajíčka, stejně jako mléko či maso, jsou v naší stravě nahraditelná, aniž bychom jakkoliv strádali. Jako inspiraci budou na protestní akci rozdávat letáky, na kterých kolemjdoucí najdou kromě faktů z vaječného průmyslu také recept na Velikonočního beránka z čistě rostlinných surovin.

 
Hnutí 269life vzniklo v Izraeli a postupně se rozšířilo po celém světě, je známo svými kontroverzními akcemi. Stojí na třech základních stavebních kamenech, které jsou spolu velmi úzce propojené. Jsou jimi antispeciesismus, veganství a abolicionismus. Více se o aktivitách a myšlenkách hnutí dozvíte na stránkách www.269.cz