POKOJNÝ BOJOVNÍK DAN MILLMAN: „S HLAVOU V OBLACÍCH A NOHAMA   PEVNĚ NA ZEMI“

text a fotografie: Miloš Matula

Málokdo vám zůstane v paměti zapsán tak silným způsobem jako Dan Millman – univerzitní profesor, mistr světa ve sportovní gymnastice, instruktor bojových umění a trenér. Muž, který překonal svůj osud, člověk s pokojným srdcem, ale duchem bojovníka. Více než desítka jeho knih inspirovala miliony čtenářů a byla přeložena téměř do třiceti světových jazyků. Než přijel Dan Millman poprvé do Prahy, aby vedl přednášku a jednodenní seminář, poskytl mi exkluzivní rozhovor.

Dan Millman napsal částečně autobiografické příběhy s fiktivními prvky, které nám přinášejí lekce životní moudrosti. Každá z nich poskytuje jiný aspekt přístupu pokojného bojovníka k životní moudrosti. Každá z nich představuje díl skládanky na cestě osobního a duchovního rozvoje. Dan Millman svým čtenářům a posluchačům předává jednoduchá, ale osvědčená tajemství osobního i profesního života: umění žít s hlavou v oblacích a s nohama pevně na zemi.

Dane, jsem vaším velkým obdivovatelem od doby, co jsem přečetl vaši knihu „Cesta pokojného bojovníka“, která mně, podobně jako mnoha jiným lidem, otevřela nové obzory. Jaké jste dostával odezvy od čtenářů?

Všechno to začalo, když jsem se jednoho rána ve čtvrt na čtyři setkal u benzínové čerpací stanice poprvé se „Sokratem“. Toto náhodné setkání a následná dobrodružství změnily můj život. Dnes si uvědomuji, že jsem celá ta léta vlastně spal a bděl jsem jenom ve snu – dokud jsem nepotkal Sokrata, který se pak stal mým rádcem a přítelem. Do té doby jsem věřil, že jsem přišel na svět s právem na vysokou životní úroveň, požitky a poznání, a že mi tedy budou v budoucnu s naprostou samozřejmostí poskytovány. Nikdy mě nenapadlo, že se budu muset „učit žít“ – že existují zvláštní disciplíny a různé náhledy na svět, které budu muset ovládnout, pokud se chci probudit do prostého, šťastného a nekomplikovaného života… A život není soukromou záležitostí. Příběh a poučení z něj jsou užitečné jen tehdy, když se o ně podělíte s druhými. Napsal jsem tedy knihu „Cesta pokojného bojovníka“, abych se podělil s ostatními o to, čemu všemu jsem se naučil, a také proto, abych pomohl čtenářům rozšířit obzory a abych připomněl, co je skutečně důležité: ucelenější představa o životě a vyšší záměr. Myslel jsem si původně, že by se můj příběh a z něj vyplývající lekce mohly možná líbit pár univerzitním studentům… Avšak od té doby, co kniha vyšla, jsem dostal tisíce dopisů od lidí, kteří našli v příběhu, to co hledali – jako by hovořil k jejich vlastním nejhlubším touhám či odpovídal na jejich otázky. Důvod, proč jsme oproti původní verzi v dalším vydání knihy přidali podtitulek „kniha, která mění životy“, je právě kvůli ohlasům čtenářů.

Celý článek naleznete stáncích v čísle P 8/2015 již od 30. 7. 2015