PODCEŇOVANÉ OTOKY A ZÁHADNÁ LYMFA – Víte, že máme v sobě „BÍLOU KREV?“
Každý z nás o otocích či lymfě slyšel, ale stále tak málo se o nich ví. Co je celulitida, ví každý, ale že neléčené otoky a nepodchycené zavodnění mohou být životu nebezpečné, už každý neví!

 

Co jsou lymfatické otoky?
Lymfatické otoky neboli odborně LYMFEDÉMY vznikají nahromaděním přebytečné tekutiny ve tkáních. Dojde k nižšímu odtoku lymfy v dané oblasti (mohou to být nohy, ruce, břicho, obličej, celé tělo..), kde se začne hromadit lymfa, voda a veškeré škodliviny, toxiny, odpad těla, tuky, soli, které by za normálních okolností měly odejít jako přebytečný „odpad“ pryč z těla. Proto je v  této části tělo doslova toxikované, zablokované, ucpané a lymfa tam stagnuje. Lymfatické uzliny v této lokalitě jsou celé zaplavené, ucpané, a následně zpomalené. Funkce uzlin začíná stagnovat, zpomalovat a nestíhá pojmout veškerý nadbytek přehlcené lymfy. Je to podobný princip, jako když vléváte do zcela naplněného „kbelíku“ s vodou po okraj další vodu. Udělá to samé – voda přeteče ven, už nemá místo a kapacitu v kbelíku. Čím déle trvá tento stav, tím má lymfa tendence ke zatvrdnutí a tuhnutí otoku.

 

Prvními příznaky otoků, které ještě zpočátku nemusí být ani vidět, může být zvýšené napětí, brnění, křeče, bolestivost, tlak, končetina tzv. “trne.“Až později si můžeme všimnout viditelnějších, většinou pomalých postupných změn v otok, jež bývá zpočátku měkký.
Postupně se otok může zvětšovat a vazivovatět. Může docházet k omezené pohyblivost kloubů, revmatismu, nemocí kůže, různým vyrážkám, plísním, puchýřkům, zánětům nehtů.

 

Co je to LYMFA?
Lymfa neboli míza je bílá čirá tekutina pronikající všemi tkáněmi a omývající všechny buňky v těle. Její množství se odhaduje na cca 5-6 litrů.
Je to náš ochranitel, který nás chrání před viry a bakteriemi z ovzduší, ze stravy, z léků. LYMFA proudí v lymfatickém systému, který má za úkol odvádět  z těla veškerou nadbytečnou tekutinu, která tam nepatří: odpadové produkty, škodliviny, tukové buňky, soli, vodu, tuky, chemii všeho druhu., kterou do sebe nadbytečně dáváme. Bez LYMFATICKÉHO SYSTÉMU by naše tělo bylo zaplavené jedem, a nemohli bychom vůbec fungovat. Je to naše ČISTIČKA VEŠKERÝCH ŠKODLIVIN CO TO TĚLA NEPATŘÍ, A KTERÉ MUSÍ ODSTRANIT.  Je to  “továrna na veškeré nečistoty“. Nemít ji, sami bychom se otrávili vlastním odpadem!!!

 

Kdo má ucpanou a “zanesenou lymfu“, tedy tím zpomalený celý lymfatický systém, může trpět nejen na otoky, celulitidu, obezitu, zavodnění, ale i na akné, různé vyrážky, ekzémy, křečové žíly, sníženou imunitu a časté nemoci, alergie, migrény, zácpy, revma, špatné trávení a mnoho dalšího.

 

Otoky se mohou projevovat i celkovým  “zavodněním“ těla.  I to má za následek problém s ucpaným či zaneseným lymfatickým systémem. Zavodněné může být celé tělo, kdy si člověk připadá doslova “nafouklý jako balon“, bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Můžete mít nateklou jakoukoliv část těla, od obličeje, krku, hrudníku, břicha, hýždí, nohou, dlaní, rukou…Voda, která za běžných okolností má odcházet z těla, ucpáním lymfatických uzlin neodchází, hromadí se v tkáních a ucpává se celý lymfatický systém.

 

Proto ten pocit “nafouklosti“. Člověk je plný nadbytečné vody. Tuto problematiku řeší jedině správná diagnostika a léčba ve formě bylinného odvodňovacího čaje + ruční a přístrojové lymfodrenáže, které cíleně odvedou vodu pryč z těla přes přeplněné uzliny. Vhodná je i úprava stravy, tedy vynechání výrobků, které nadbytečně lymfy zahušťují a zkalují (tj. hlavně veškeré mléčné výrobky, káva, černý čaj, cukr, lepek). Léčba by měla být komplexní pod dozorem zkušeného lymfoterapeuta.

Reklama nás MYLNĚ klame, že “LYMFODRENÁŽE“ A LYMFA jsou “JEN“ kosmetickým problémem, ALE to je velký OMYL!!!

 

OTOKY mohou vzniknout u kohokoliv a to jak u žen, tak i u MUŽŮ. Rizikovými faktory jsou jakékoliv operace, císařské řezy, liposukce, sundání sádry po zlomenině, těhotenství, jakýkoliv úraz či uhození do cévy či žíly, nadměrný přísun léků, nadměrný přísun zahleňovací stravy, jakýkoliv nepatrný zásah do těla, nepatrné “říznutí“, vyvrknutí kotníku, bodnutí infikovaným hmyzem, vir. Tyto zdánlivě “nevinné“ úkony mohou být spouštěčem otoků, které se mohou vyskytnout kdekoliv na těle. Může otéct obličej, hrudník, záda, dutina ústní, břicho, hýždě, plosky nohou, jakákoliv část.

 

 

O funkci imunitního systému se hovoří dost často, o lymfatickém systému už méně, mějme proto více na paměti i tento tolik nezbytný a důležitý lymfatický systém, který často přehlížíme. Přitom je našim andělem strážným, který vyhání z těla vše, co tam nepatří -a my mu nejsme vděční. Všímejme si ho, hýčkejme si ho, čistěme ho pravidelně bylinnými čaji, lymfatickými masážemi a správnou „nezahleňující&ldqu o; stravou.

Nepodceňujte sebemenší náznak zavodnění!!! Může mít katastrofální následky a náročnou léčbu!!! Zanedbání může mít následky ve formě „SLONÍCH NOHOU“, a ucpaného těla.

 

Hlídejte si svoji LYMFU A podchyťte  ihned PRVOTNÍ PŘÍZNAKY! Není na místě tento jemný a životně důležitý systém podceňovat.

 

 

S úctou

 

Bičíková Jitka

Lymfoterapeutka, spisovatelka a specialista v LYMFOTERAPII
www.zahadnalymfa.cz