PETICE ZA DOBRÝ ZÁKON O NP ŠUMAVA
Poslanci projednávají vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla péče o naše národní parky. Závěrečné hlasování se očekává v polovině října, pak se novelou bude zabývat Senát.Veřejnost, ekologické organizace i vědci žádají kvalitní ochranu divoké přírody v nejcennějších skvostech našeho přírodního dědictví. Na zákonodárce apeluje peticí již 61 139 signatářů včetně řady kulturních osobností. Požadavky petice mohou do novely zákona začlenit pozměňovací návrhy poslanců. Pro jejich přijetí bude ale důležité, zda je podpoří ministr životního prostředí.

Počet signatářů petice je za posledních deset let zdaleka největší, kolik petice apelující na ochranu přírody v nějakém místě měla.

Petice žádá poslance a senátory, aby přijali takový zákon, v němž v Národním parku Šumava:

•    bude hlavním cílem ochrana přírody; ostatní činnosti budou možné do míry, jež neohrozí vzácnou přírodu;
•    bude zachována současná rozloha území ponechaného přírodě, tj. 30 % národního parku a stanoveno jeho postupné rozšíření alespoň na nejméně 50 % do roku 2030 tak, jak určoval plán péče o národní park a jak je to obvyklé v ostatních evropských národních parcích;
•    bude omezena další výstavba tak, aby nezničila cennou šumavskou krajinu.

K rozšíření území ponechaného přírodě v NP Šumava vyzvalo nedávno Českou republiku také třicet dalších států a přes čtyři sta odborných institucí v rezoluci Světového kongresu ochrany přírody – viz http://www.hnutiduha.cz/aktualne/tricet-statu-sveta-vyzyva-k-lepsi-ochrane-narodniho-parku-sumava.