Ondřej Habr: ČAS RAKA, ČAS POCITŮ A NÁLAD
Po letním slunovratu, v době, kdy jsou noci nejkratší, přechází Slunce do znamení Raka a také do druhé poloviny roku. Okamžik letního slunovratu je čas změny polarit a přepojení. Končí dlouhý kosmický nádech trvající od slunovratu zimního. Během něj se Země otevírá pro teplé paprsky, vodu, semeno, lidské aktivity a vše ochotně přijímá. Po slunovratu začíná velmi dlouhý kosmický výdech, kdy Země vydechuje a za sebe vydává.

Teplo nahromaděné během času, kdy Slunce stálo nejvýš, plody i energii s tím spojenou. A celý výdech, již v takřka neslyšné a latentní podobě končí o zimním slunovratu. Po vzdušných, komunikujících a všesměrně orientovaných Blížencích přichází poněkud vážný, zadumaný a na první pohled sice příjemný, nicméně komplikovaný Rak. S Rakem nás čeká cesta k naší duši.

První vodní znamení zodiaku přichází s duchovní vertikálou. Třem předchozím i těm osmi následujícím znamením otevírá cestu k prožití, procítění a pochopení toho, co se děje, významu věcí. Nepřejeme si už jen tak být, potřebujeme znát svůj původ, význam věcí, chceme si něco o událostech myslet, cítíme je doslova na svém těle. Potřebujeme děj nejen pragmaticky popsat, ale i informovat o tom, jakým způsobem se odráží v naší duši.

Ve znamení Raka vládne Luna. Jejím základním principem je přijetí a reflexe. Pojmutí a odraz. Odraz toho, co probíhá na pozadí složitých vzorců naší duše. Luna představuje v astrologii princip cítění, prožívání a osobního sjednocení se se skutečností. K tomu dostáváme dva nástroje, přijetí a odrážení. Luna nám tak symbolicky v našich životech ukazuje, nakolik se dovedeme svými postoji ztotožnit či naopak vymezit vůči vnějším skutečnostem.

Co nás v čase Raka čeká? Přicházejí okamžiky zabarvené dojmy, pocity, náladami a niternými procesy. Dějí se návraty k sobě, svým myšlenkám, rodině, domovu, ke kořenům. Dojmy se stanou na nějaký čas naší navigací v každodenních situacích. Navenek vystupují témata rodinná. Čas, po kdy je Slunce ve znamení Raka, je i dobou, která se kryje časově s dovolenými a s první polovinou prázdnin. V tomto čase se jezdívalo na venkov, k příbuzným, rodičům, posilovaly a obnovovaly se rodinné a příbuzenské vazby. Dnes cestujeme s rodinnými příslušníky nebo s blízkými osobami.

Cestujeme nejen za poznáním, ale také za odpočinkem. Za vypadnutím z celoročního koloběhu života a práce. Pokud nejsme na dovolených, i tak si dopřejme luxus polevit, změnit a zvolnit tempo, žít poněkud klidněji. Víc v přírodě a v prostředí, které nás uklidňuje, stimuluje a nabíjí. V čase Raka si vytváříme mentální rezervy pro obtížný život v méně klidných obdobích roku. I když necestujeme daleko, dopřejme si alespoň krátké cesty na známá místa, abychom obnovili a posílili svůj kontakt a propojení s přírodou, krajinou a jejími rytmy. Období se Sluncem ve znamení Raka je vhodné i pro cesty vnitřní, kdy se můžeme více zabývat sebou samými, svojí myslí, duší, pocity. Mohou k tomu pomoci podle nálady a založení knihy, focení, hudba a třeba i častější cesty k vodě a koupání vůbec.

Jak si představit princip, archetyp Raka? Jako bytost citlivou. Když jedná a mluví, připadne nám, že o sobě. Není to tak úplně pravda. Výpovědi i skutky se týkají osobních pocitů a dojmů. Můžeme tak znamení Raka umístit na samý vrchol subjektivity. Proto mu a jim někdy nerozumíme. Zvlášť, když není čas porozumět (týká se ohnivých elementů) nebo vůle pochopit (co se týče zemských elementů v nás). Každý si může tyto energie na svoji duši ozkoušet právě v období vrcholícího léta.

A kdože jsou ti Raci mezi námi? Ty obyčejné poznáte po zadumaném vzhledu a zasněnosti na počkání, ty, kteří se nějakým způsobem proslavili, si tu nějaké můžeme připomenout. Hned na začátku tu máme Jean Paul Sartra (1905), francouzského filozofa, architekta Antoni Gaudího (1852); znáte jeho pitoreskně fantaskní stavby vypadající jako zhmotněný sen v Barceloně? Dále je to John Bradshaw (1933), psycholog, ono vůbec těch psychologů mezi Raky najdeme dost, herečka Liv Tylerová (1977). Další herec, Sylvester Stallone (1946) rovněž patří mezi zrozence ve znamení Raka. Urodilo se i dost zpěvaček, Courtney Love (1964), Suzanne Vega (1959). A samozřejmě naši Karel Gott a Valdemar Matuška. A do skupiny Raků patří i současná německá kancléřka Angela Merkelová. Mimochodem všichni významní pováleční politici ve vedoucích funkcích Německa byli Raci – Konrad Adenauer, Helmut Kohl za to západní a Walter Ulbricht za východní. Je to náhoda a nebo si Němci vybírají státníky podle horoskopů?

A když jsme si tak pěkně prošli ztělesněné příklady račí energie tady na Zemi, podívejme se nahoru do hvězd, co nám ukáží pro čas Raka. Léto se začne ve znamení trigonu mezi Jupiterem ve Lvu a Uranem v Beranu. Tento aspekt bude působit a obecně podporovat změny. Jasné a poměrně razantní, a to všude tam, kde se budeme chtít rozvíjet, studovat, cestovat, ale také rozjíždět nové úkoly, nový život. Na konci června se na několik dní k tomuto trigonu připojí i Venuše a přijde doba pro radostné chvíle, ale také pro uskutečnění a naplnění toho, čeho jsme si delší dobu již žádali. Byť to nebude zadarmo. Saturn bude po celé období se Sluncem v Raku retrográdní na konci znamení Štíra. Prázdniny tak přinesou a poskytnou čas na přemýšlení a přehodnocování. Možná se objeví dozvuky událostí letošní zimy. V půlce července se nám situace zahrotí, Slunce v kvadrátu na Uran v Beranu přinesou nečekaná překvapení, řada z nich bude prověřovat stabilitu nás a toho, co jsme vytvořili před několika dny pod vlivem uranského trigonu s Jupiterem.

Ať budeme aktivní v myšlení a práci či pasivní ve vnímavém prožívání jistě zasloužených dovolených, čas Raka nám dopřeje uvolnění stresů a dotyků všednosti, užijme si je, i kdyby to mělo být doma a nebo kousek od domova, o samotě, s rodinou či blízkými. Je to jedinečná doba, kterou by bylo škoda propásnout bez bdělého povšimnutí.

Mgr. Ondřej Habr, astrolog a astropsycholog
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel
Zdroj: www.astrolife.cz

Časopis Ve hvězdách & Lidový léčitel si lze předplatit prostřednictvím non stop linky předplatného + 420 777 157 435, e-mail: info@astrolife.cz  (roční předplatné 350 Kč, půlroční 175 Kč), pro Slovensko na telefonním čísle + 421 244 458 821, e-mail: predplatne@abompkapa.sk