Odevzdání se – Nejvyšší technika na rozpuštění ega
Především, pokud se skutečně odevzdáte, stanete se osvícenými. Neexistuje žádná otázka „když se odevzdám“. Ale kvůli tomuto argumentu, pokud mi dovolíte, abych na vás pracoval, budu prořezávat vaše ego a udržovat ho jako malý bonsaj až do doby, kdy ho úplně ztratíte a stanete se osvícenými.

Budete mít dost ega na to, abyste řídili váš byznys a vaše každodenní činnosti, abyste nezraňovali jiné lidí a sebe. Vaše ego bude jako pražená semínka, které více nevyrostou. Pochopte, že člověk, který ještě není osvícený, má v sobě ego v nějaké podobě. Ale jestli máte aktivní ego nebo pasivní ego, čím více začnete být pozorovatelem, tím více se bude vaše ego rozpouštět. Pro tuto chvíli toto pochopení stačí.

S obyčejnými lidmi můžete své ego snadno chránit a mít v tom úspěch. Mistra nemůžete nikdy oklamat. Můžete oklamat pouze sebe samých myšlením si, že jste ho podvedli. Avšak čím hlouběji a lépe zakryté udržujete své ego a mazanost, pod Mistrovým pohledem bude prostě holé. Zatímco se ho vy snažíte skrývat, mistr se ho snaží léčit. Pouze on ví, jakým rakovinovým onemocněním ego je.

Mistr je Existence samotná. On je beztvarosť v podobě. Když vaše smysly vnímají pouze to, co mistr říká, dosáhli jste nejvyšší bod v odevzdání se!

Dovolte říci vám několik věcí z Bhagavad Gíty. Bhagavadgíta byla učením pana Krišny pro svět. Když Bhagavadgíta začíná, Ardžuna je zmatený. Říká: „Ó, Pane! Nevím, co mám v životě dělat. Prosím, veď mě. „Krišna mu vysvětluje Sánkhja jógu, způsob jak dosáhnout duši. Pak vysvětluje karma jógu, pak bhakti jógu, pak karma sanjása jógu, pak džňána karma sanjása jógu, pak Rádža Vidya jógu a tak dále. Vysvětluje různé meditační techniky prostřednictvím sedmiset veršů v osmnácti kapitolách.

Na konci Ardžuna říká: „Krišna, jsem zmatenější než jsem byl, když si začal vysvětlovat. Kterou techniku mám následovat? Která technika je nejlepší a nejrychlejší? Která metoda je zkratkou, nejvyšší technikou? “

Krišna na to odpovídá v osmnácté závěrečné kapitole. Při jakémkoliv mistrovi jsou slova, kterými končí, konečnou, pevnou a nejvyšší pravdou.

Krišna říká: „Sarva dharman parithyajya mamekam Sharan prý, aham thva sarvapapebhyo mokshayishyami mě suchaha“.

Tento řádek, který Krišna říká, je takový, že pokud si představíme, že všechna náboženství, filozofie a duchovní knihy jsou hrncem mléka, tento řádek je máslem extrahovaného z toho všeho. Říká: „Vysvětlil jsem ti všechny podoby spravedlnosti. Prostě mi všechno odevzdej. Odevzdej se mi a já se o tebe postarám. Osvobodím tě od všech tvých hříchů a zvednu tě k osvobození. „Krišna ve skutečnosti v této sloce krásné slibuje. Prostřednictvím ní ukazuje světu, že odevzdání se je konečná pevná a nejvyšší technika. Zkratka k stavu bez ega, k osvobození.

Jediné, co vás zadržuje před tím nejvyšším, je vaše ego. Jednoduše se odevzdejte. To je vše! Pod odevzdáním se nemyslím, abyste mě napodobovali nebo snažili se být jako já. Myslím tím prostě odevzdat mi všechny vaše ideologie a podmiňování. Pak se vám odhalí vaše individualita.

Paramahamsa Nithyananda, z knihy „Book of Surrender“ (Kniha o odevzdání se), s. 66-67, 2015

Zdroj: www.novoucestou.cz