Gobi: Záhadné kamenné kruhy a další megalitické stavby
Přibližně 200 záhadných kamenných kruhů se nachází v poušti Gobi, na severozápadě Číny. Tato megalitická seskupení byla, dle mínění odborníků, vytvořena před 4500 lety.

Kamenné stavby se rozkládají nedaleko města Turfan a mají kruhový nebo čtvercový tvar. Některé z kamenů byly přivezeny zdaleka, jak zjistili vědci, a očividně z nějakého určitého důvodu.

Enguo Liu, místní archeolog, který se zabývá výzkumem kamenných staveb v Turfanu. tvrdí, že takové stavby se nachází v celé střední Asii a byly používány jako obětní místa. Podobné objekty můžeme najít v Mongolsku, řekl pro MailOnline archeolog Volker Heyd z univerzity v Bristolu.

V roce 2003 byly v okolí Turfanu provedeny vykopávky. Archeologové doufali, že najdou pohřebiště, ale žádné ostatky ani artefakty nenalezli.

Vědci předpokládají, že některé z kamenných kruhů byly vztyčeny v době bronzové, zatím co jiné, složitější, stavby pochází pravděpodobně ze středověku.

Starověké kamenné kruhy jsou umístěny v Turfanské proláklině nedaleko Ohnivých hor, které jsou částí východního Ťan-šanu. Oblast je známá vysokými denními teplotami (do 50oC), jedná se o jedno z nejteplejších míst na Zemi.

Z nějakých důvodů si starověcí kočovníci vybrali právě toto místo k vytvoření stovek záhadných a složitých kamenných staveb.

Sueneé: Připomenu, že podobné útvary kruhových formací se nacházejí v Saharské poušti (Egypt) v oblasti Napta Plaia.

 

Kategorie:

Články, Ostatní