EVA PILAROVÁ: VĚŘÍM V BOHA, NIKOMU NIC NEZÁVIDÍM

Zpěvačka s nádherným hlasem o rozsahu tři a půl oktávy, krásná a úspěšná žena, které se na vrcholu kariéry dotkla smrt, a ona ji proměnila v životní lekci, aby se znovu dotkla hvězd. Spisovatelka, fotografka, autorka úspěšných kuchařek. Její život by vydal na román, který určitě nebyl procházkou růžovou zahradou. Přesto jako v pohádce našla ve třetím manželství svého prince.

Které osobnosti světa hudby jsou vám dnes nejbližší? Jste stále věrná hudebním inspiracím, které vás vedly léty šedesátými?

Jsem věrná dokonce těm, které jsem milovala už v padesátých létech, byli to Nat „King“ Cole, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Elvis Presley či The Platters. Ale mám ráda i mladé současné zpěváky a nemusí být zrovna zahraniční. Třeba Vojtu Dyka nebo Matěje Rupperta.

chvojkova-eva-pilarova-zpev

Foto: archiv paní Pilarové

Jak se vyvíjel váš hudební vkus?

V dětství jsem chodila s rodiči na opery a na koncerty vážné hudby. A jednoho dne mě vzali do kina na film Zasněžená romance, ve kterém  hrála swingová kapela Glenna Millera. Tam se zaťal ten drápek, který už mě nepustil. Když jsem byla o něco starší, studovala jsem operní zpěv, ale jen krátce. Nějak mě ta lehčí múza zajímala víc, vedle swingu to byl hlavně rokenrol. Nikdy jsem ale ani na chvilku nezalitovala, že jsem u opery nezůstala.

Máte dar od boha – nádherný, výjimečný hlas. Musíte o něj stále hodně pečovat? Co vám jej pomáhá léčit? Věříte spíše dnešní vyspělé medicíně, nebo radám zkušených léčitelů a bylinářů?

Děkuji za pochvalu, ta vždycky potěší! Nechci to zakřiknout, ale s hlasivkami nemívám závažnější problémy. Mě vyřídí spíš naprostá banalita – dostanu rýmu, ta spadne na průdušky a nepomůže nic než pokorně čekat, až vše odezní. Což trvá zhruba týden. A poslouchám radu lékařů i léčitelů, kteří svorně radí nezpívat při takovéto indispozici, aby nedošlo k překrvení hlasivek a nenastal pak ještě větší problém.

Nedáváte tedy přednost klasické medicíně před alternativní, nebo naopak alternativní před klasickou, jak je dnes časté?

Ideální je, když lékař a léčitel spolu dokážou spolupracovat.  Nikdy nevěřte nikomu, kdo vám řekne, že vás vyléčí sám, bez pomoci lékaře. To podle mých zkušeností není léčitel, ale  podvodník.

Co děláte pro to, abyste se cítila dobře, abyste byla zdravá a spokojená?

Věřím v Boha, nikomu nic nezávidím, můj koníček se stal mým povoláním a manžel pro mě dokáže vytvářet výborné zázemí. Samozřejmě že chodím na pravidelné lékařské prohlídky a také mám pravidelnou i péči léčitelskou.

casopis-phoenix-12-2014

Foto: archiv paní Pilarové

Pokračování naleznete v průběhu měsíce prosince na www.phoenixcasopis.cz