Být šťastný bez důvodu
Štěstí z nějakého důvodu je jen další formou neštěstí.

Upanišady

Může být člověk šťastný jen tak bez důvodu? Být šťastný bez důvodu neznamená zubit se jako blázen čtyřiadvacet hodin denně nebo zažívat povrchní veselí. Štěstí bez důvodu totiž není emoce. Když jste šťastní bez důvodu, tak vlastně ani žádné emoce mít nemůžete – nemůžete cítit smutek, strach, zlost ani bolest-, zato stále zažíváte ten skrytý stav míru a pohody.

Většina z nás se zaměřuje na získání štěstí ze správného důvodu (toužíme mít dobré vztahy, úspěch v kariéře, finanční zabezpečení). Střádáme dohromady co nejvíce šťastných zážitků a navlékáme je jako korálky, abychom vytvořili šťastný život. Musíme strávit hodně času snahou nalézt ty správné korálky, abychom měli šťastný náhrdelník.

Zůstaneme-li u náhrdelníku, pak být šťastný bez důvodu znamená mít šťastnou šňůru. Nesejde na tom, jaké korálky na ni navlékneme – jestli dobré, špatné nebo průměrné; naše vnitřní zkušenost, že ta šňůra, která je všechny protíná, je šťastná, dává vznik šťastnému životu.

Zatímco úspěch není klíčem ke štěstí, je štěstí klíčem k úspěchu. Štastní lidé mají od přírody více příležitostí, lepší zdraví, hlubší přátelství a více zákazníků. Tyto výhody jsou však jen třešničkou na dortu, poněvadž hlavní odměna je prostě to, že jste šťastní. Když jste šťastní bez důvodu, váš život není vždy dokonalý – ale i když je nedokonalý, vy jste přesto šťastní. Tím vytváříte v nitru krásný pocit bezstarostnosti, který uvolňuje napětí a umožňuje vám zazářit plnou silou.

Marci Shimoff

Zdroj: www.novoucestou.cz