5. ročník vegetariánského festivalu otevře své brány 26. – 27. září 2015 na Vyšehradě

Vegefest2015

Oslava jídla a pestrých vegetariánských chutí, ochutnávky živé kuchyně, přednášky o udržitelném životním stylu, inspirace a netradiční program pro děti i dospělé. To vše přinese již tradiční vegetariánský festival pro šest smyslů – Vegefest 2015. Jeho pátý ročník proběhne 26. – 27. září 2015 ve Starém Purkrabství na Vyšehradě.

Festival vznikl v roce 2011 se záměrem představit rozmanitost, možnosti a nové trendy současného vegetariánství a zdravého stravování. Po čtyřech ročnících se hlavní záměr festivalu ukotvil v potřebě šířit ideu rozvoje udržitelných a přirozených podmínek života na Zemi, v souladu s uvědomělým přístupem k přírodním zdrojům a jejich šetrnému využití.

Hlavním pilířem festivalu je gastronomická nabídka vegetariánských, veganských i vitariánských pokrmů, které se většinou připravují přímo na místě před očima návštěvníků. Součástí hlavního programu budou přednášky na témata s vegetariánskou problematikou a témata o udržitelném životním stylu a živé ukázky vaření s komentářem ve festivalovém „kulishowroomu“.

Doprovodný program potěší děti i dospělé. Program je tedy připraven nejen pro jednotlivce, ale pro celou rodinu. „Návštěvníci se mohou těšit na živé koncerty, kruhy zpívání a bubnování, cvičení a pohybové workshopy pod širým nebem, dětský koutek, divadlo pro děti, masážní stan a další. Letos se v programu objeví například Létající koberecDalibor NeuwirtJayamantra, taneční divadlo Bílá velryba, Michal Haman, a hlavním hudebním hostem festivalu bude v neděli Satyadev Barman z Indie, kterého na tabla doprovodí Tomáš Reindl“ popisuje Tereza Dlabalová, organizátorka festivalu.

Součástí festivalové scény bude letos nově i „Dařiště“ (zajišťuje Hearth.net). Místo, kde můžete něco darovat nebo si něco vzít.  „Dařiště“ bude zaměřeno na výměnu receptů, vlastních výrobků (trvanlivé potraviny, domácí kosmetika a podobně) a kuchyňského náčiní.

Návštěvníci si mohou odpočinout v „houpacích sociálních sítích“ s příběhem, které upletli vězni či mladí lidé bez domova. Součástí Vegefestu je nabídka festivalové tržnice, kde budete moci zakoupit sortiment potravinářského i jiného zboží z oblasti zdravého životního stylu.

„Hlavní novinkou 5. ročníku je přístup k odpadům. V letošním roce chceme v souladu s posláním festivalu zabránit vytvoření několika tun netříditelného odpadu a přiblížit se tak koncepci Zero Waste. Uzavřeli jsme spolupráci se společností Bio Planeta, která zajistí hromadně pro celý festival nádobí z kompostovatelného plastu a jeho likvidaci, a také likvidaci bio odpadu, a tuto skutečnost chceme v mediální kampani podpořit. Vyzýváme také všechny návštěvníky Vegefestu, aby si přinesli na festival vlastní příbor, a pomohli tak minimalizovat množství odpadu,“ říká Tereza Dlabalová.

Vegefest proběhne v sobotu 26. září od 11.00 – 19.00. V neděli 27. září je program naplánován od 10 – 18.00.

Podrobnosti programu budou aktualizovány na www.vegetarianskyfestival.cz

Vstupenky na festival lze zakoupit v předprodeji na www.vstupenkov.cz. Lístky z předprodeje budou zařazeny do soutěže o věcné ceny. Hlavní cenou soutěže je odšťavňovač Kuvings (B6000 červený) v hodnotě 11490 Kč, který do soutěže věnovala společnost Traminal provozující e-shop ATRANET. Losování proběhne přímo na festivalu v neděli 27. září odpoledne.

www.vegetarianskyfestival.cz

Restaurace, které se podílejí na gastronomické nabídce Vegefestu:

vegetariánské: Floresta catering, Podolka, Lavička, Pasta Fidli, aKoření

veganské: Krmelec Vršky, Veggie Point, Zoe Café, Chlebíček, Jako doma, Svatava Jenšovská, Japů

raw: Rawstlinka, Živé potěšení, Raw Therapy, Raw for You, Rawvolution

Ostatní dodavatelé: Dobrá čajovna, Naturalis, Matcha tea, Dobré ghí, Zemanka, Stykra, Feel Good Family, Dobré čaje, Coffee With Love, Cool Coco, Naturesa, Sladstar, Aristeon, Werner Zuglauer, Petra Valšová, Sogema, Bernard, Brána k dětem, Edyart, Partylite, Mýdlárna Šiva, Nepálčata, Pacha Mama, Shiva Shop, Ahinsa Shoes, Pathik, Alena Šumová, Kvalitní život

Doprovodný program:

Akademie léčivé výživy, Bez obalu, Bio Planeta, Hearth.net, Kéž jsou všechny bytosti šťastny, Houpací sociální sítě, Akademie soběstačnosti, Tvoříme pískem, Fakeer Healing Temple

Pořadatelé: NKP Vyšehrad, Sklenářka, Floresta

Hlavní partneři: Atranet, Maitrea, Feel Good Family, Bio Planeta, Envirostyl, AVE, Bernard, Gastrofresh